انگل یک بیماری روده ای است که بیشتر کودکان را درگیر می کند

انگل بیماری عفونی روده ای است که بیشتر به سراغ کودکان می آید. شاید یکی از دلایل آن حساس تر بودن بودن بچه ها باشد. این بیماری واگیر دار می باشد و بعد از ابتلا شدن بچه ها می تواند بزرگتر ها را نیز مبتلا کند.

علائم وجود انگل در کودکان

آبریزش از دهان به ویژه به هنگام خواب

کشیدن دندان ها روی هم (دندان قروچه) هنگام خواب

اختلالات عصبی، کم حوصلگی ، پرخاشگری و عصبانیت

صحبت کردن و تحرک بیش از اندازه در خواب

بی اشتهایی

حالت تهوع به هنکام خوردن غذا

ضعف و بی حالی

لاغری با وجود اشتهای زیاد

کم خونی

درد و گرفتگی عضلات شکم

تب

احساس خستگی

اسهال مزمن، اسهال خونی

خارش مقعد

پیشگیری از شیوع انگل در کودکان

آموزش برای استفاده از وسائل شخصی و رعایت بهداشت فردی یکی از مهمترین موارد پیشگیری است.

آموزش و استفاده از ظروف مشخص شده برای صرف غذا در مهدکودک و مدرسه

کوتاه کردن مرتب ناخن ها بخصوص در کودکان و جلوگیری از وارد کردن دست به دهان

آموزش برای استفاده از مایع دستشویی بعد از هر اجابت مزاج و قبل از صرف هر وعده غذایی

آموزش برای خشک کردن مقعد با استفاده از دستمال پس از اجابت مزاج

جوشاندن آب به مدت ۲۰ دقیقه در محل هایی که دسترسی به آب لوله کشی وجود ندارد.

در صورت امکان استفاده از دستگاه های تصفیه آب در منزل.

ضد عفونی میوه و سبزیجات به خصوص در فصل تابستان

ضد عفونی حمام و توالت حداقل هفته ای یک بار با استفاده از مواد ضد عفونی کننده

عدم نشستن موقع حمام کردن کف حمام

خشک کردن حوله و لیف حمام در هوای آزاد و در مجاورت آفتاب

تعویض لباس زیر هر دو روز و در فصل تابستان یک روز در میان

خشک کردن لباس به خصوص لباس زیر در آفتاب

شستشوی دست ها پس از دست زدن و لمس گلدان ، علف و . در طبیعت

حقاظت و نگهداری بهداشتی غذا ، میوه و آشامیدنی

عادت به مصرف حبویات و کمتر کردن گوشت قرمز

رعایت اقداماتی که ذکر شد در جهت قطع زنجیره شیوع بیماری و انواع انگل کاربرد دارد.

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. بسیاری از داروهای گیاهی که در درمان انگل‌های روده به کار برده می‌شوند عوارض جانبی سمی داشته و ممکن است با داروهای دیگر تداخل دارویی داشته باشند. این داروها را تحت نظر پزشک مجرب مصرف کنید. برخی داروهای گیاهی که ممکن است در درمان انگل‌های روده به کار برده شوند عبارتند از:

سیر

زرشک

گلدن سیل یا هیدراستیس

انگور اورگان

رازیانه

برنجاسف کوهی یا بومادران

نعنا

گردو

نکات درمانی و داروها

 

درمان انگل های گوارشی، هم در طبّ جدید و هم در طبّ قدیم معمولاً به صورت موردی و تخصّصی(بر اساس نوع انگل) صورت می گیرد. طبیعتاً این روش های درمانی قابل طرح در مقاله ای که برای عموم نگاشته می شود نیست و در صورت طرح هم اجرای آن برای عموم مردم سخت است؛ لذا سعی می کنیم راهکارهایی را به شما ارایه کنیم که ساده و قابل اجرا و در عین حال کارآمد و موثّر باشند.

 

 مهم ترین نکته در پیشگیری و درمان بیماری های انگلی، افزایش توان سیستم ایمنی بدناست.

 – کاهش میزان مصرف غذاهای بلغم زا( یعنی غذاهایی که طبع سرد و رطوبتی دارند یا در بدن باعث این مساله می شوند) از راه های مهم جهت کاهش بار انگلی روده هاست. برخی از این غذاها عبارتند از:

 

اکثر لبنیات به ویژه ماست، بسیاری از غذاهای مصنوعی و کارخانه ای، برنج، ماکارونی، بسیاری از میوه ها(میوه های سرد و رطوبتی مثل خیار و کاهو و هندوانه و … اگر به صورت افراطی و غیراصولی مصرف شوند) و …

 

– سیر: سیر یک ابرقدرت در مقابله با انگل هاست. بهترین روش برای انگل کشی، مصرف سیر خام است. این کار را به هر نحوی که می خواهید انجام دهید و از نتیجه کار مطمین باشید. البته در مورد بچّه های کوچکتر پیشنهاد ما این است که دو حبه سیر را در یک لیوان شیر، خوب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و این جوشانده خوش طعم را قبل از خواب به طفل بدهید تا کرم دفع شود.

 

– سرکه: سرکه نیز در توان انگل کشی، هماورد سیر است. پیشنهاد می کنیم که روزی ۳-۲ بار و هر بار ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری یا مربّاخوری(بسته به سنّ و سال و جثّه بیمار) سرکه بخورید. بهتر است از سرکه انگور خانگی برای درمان استفاده کنید. در صورتی که به دلایلی مثل مشکلات گوارشی قادر به استفاده از سرکه به این شکل نیستند، آن را با کمی آب مخلوط کنیداولویت در مصرف سرکه، ناشتا خوردن آن است

 

یک راه ساده برای درمان انگل های گوارشی آن است که هر شب بیست عدد نخود آبگوشتی را در سرکه، خیسانده صبح ناشتا نخودها و سرکه باقیمانده را بخورید و تا ظهر چیز دیگری نخورید.

 

– پیازمی توانید هر شب یک پیاز متوسّط را رنده کرده در یک لیوان آب، خیسانده صبح ناشتا صاف کرده و عصاره حاصل را میل کنید.

 

– هسته مرکّبات: اگر مشکل انگل های گوارشی اذیتتان می کند از این به بعد هسته پرتقال های مصرفی را دور نیندازید. آنها را جمع و خشک و آسیاب کنید و داخل کپسول ریخته شبی یک کپسول تا درمان کامل مصرف کنید.

 

– تخم کدو:  تخم کدو، دافع کرم کدوست. بزرگسالان می توانند ۵۰ تا ۱۰۰ گرم تخم کدو را آسیاب کرده با ۲۰۰ گرم عسل مخلوط و صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری میل کنندراه ساده تر این است که روزی یک قاشق غذاخوری تخم کدوی خام را خوب بجوید و میل کنید. در مورد خردسالان بهتر است از مغز تخم کدو استفاده کنید. مقداری مغز تازه تخم کدو را کوبیده، هم وزن آن عسل اضافه و مخلوط کنید و یک قاشق چای خوری قبل از خواب به کودک بخورانید.

 

– بومادران: این گیاه تلخ امّا بسیار پرخاصیت برای دفع انواع انگل های گوارشی مفید است. مقداری از آن را آسیاب کرده با سه برابر عسل، مخلوط و صبح های ناشتا، یک قاشق غذاخوری میل کنید.

 

– زنیان: به روشی مشابه بومادران قابل استفاده است.

 

– سگبینج و آنغوزه: این دو صمغ گیاهی نیز روی انواع کرم های گوارشی تاثیر می گذارند. می توانید آنها را با چند برابر عسل مخلوط و مصرف کنید.

 

– سیاهدانهسیاهدانه یک شاه داروست که تقریبا در درمان هر بیماری کاربرد دارد. برای دفع انگل های گوارشی نیز آن را آسیاب کرده هر روز نصف قاشق چایخوری از آن را با دو سه قاشق غذاخوری سرکه انگور خانگی مخلوط و میل کنید.

 

نکته: با توجه به این که خاصیت دارویی سیاهدانه پس از آسیاب کردن رو به کاهش می رود، هربار تنها به اندازه مصرف چند روز از آن را آسیاب کنید.

 

– برنگ کابلی: از بهترین انگل کش هاست. آن را آسیاب کرده با مقدار مساوی عسل مخلوط و صبح ناشتا یا قبل از خواب، یک قاشق غذاخوری میل کنید.

 

– آرد نخود خاماین دارو برای دفع انگل اکسیور (کرمک) بسیار کمک کننده است. روش استفاده به این نحو است که مقداری نخود آبگوشتی را به صورت خشک، آسیاب کنید(یا این که آرد نخود خام را به صورت آماده از عطاری ها تهیه کنید)، سپس مقداری پنبه را فتیله کرده در آب خیسانده در آرد نخود بغلتانید تا آرد، کاملا به پنبه بچسبد. حالا این پنبه را شیاف بگذارید. این کار را بهتر است شبها، قبل از خواب و بعد از تخلیه دستگاه گوارش انجام دهید. راه دیگر این است که آرد نخود را داخل کپسول ریخته، کپسول را به صورت شیاف استفاده کنید.

 

این کار برای افراد بزرگسال و کودکان عینا قابل اجراست. برای کودکان که ممکن است در مقابل این کار مقاومت کنند می توانید در خواب شیاف بگذارید.

 

– نمک: به همان صورت که در مورد آرد نخود خام گفته شد، برای درمان کرمک قابل استفاده است.

 

– صبر زرد: داروی بسیار خوب امّا خطرناکی است. تنها به صورت موضعی و برای دفع کرمک می توانید به این شکل از آن استفاده کنید: صبر زرد، نیم تا یک گرم؛ زرده تخم مرغ(ترجیحا محلّی)، ۱ عدد ؛ و آب نیم گرم، ۵۰ تا ۱۰۰ گرم. این مواد را با هم مخلوط و تنقیه کنید .

 

راه دیگر استفاده از صبرزرد آن است که آن را مخلوط با ربّ به یا ربّ سیب روی شکم ضماد کنید که در این حالت، در درمان انواع انگل ها مفید است.

 

– داروهای ساده ای مانند تخم کرفس، رازیانه، زیره (به صورت بوداده)، زنجبیل، افسنتین، نیلوفر، پونه، نعناع و هم اثرات ضدّ انگلی خوبی دارند. از آنها می توانید به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده کنید.

 

– داروهای سرد مزاج: اکثر داروهای ضدّانگل، طبیعتی بسیار گرم دارند. اگر کسی به هر دلیل(از جمله مزاج گرم خود)، قادر به مصرف آنها نیست می تواند از این داروها استفاده کند:

 

گشنیزبهتر است مخلوط با ماست یا سکنجبین یا به صورت آب پز مصرف شود.

 

سماقآن را در آب خیسانده تفاله اش را فشار داده جدا کنید و آب آن را میل کنید.

 

تخم خرفه، خارخسک و برگ درخت هلو هم خاصیت ضدّ انگلی دارند و بهتر است با دوغ یا آب گرم یا سکنجبین مصرف شوند.